Za-dyszka dla Sobieskiego i Mikołaja

Ponad 100 osób pobiegło dla Mikołaja, ucznia Zespołu Szkół nr 12!  Pokonali dystans 10 km, by wesprzeć go w walce z chorobą. Okazją do zmagań był bieg uliczno – terenowy „Gorzowska Za-dyszka”. Spółka Inneko także pomogła w organizacji, a co najciekawsze trasa biegu wiodła po przepięknym terenie Pola Golfowego Zawarcie.

Impreza odbyła się w Gorzowie już po raz trzeci. Organizatorem jak co roku był Zespół Szkół nr 12. Ta edycja była wyjątkowa, bo każdy uczestnik, który stanął na starcie, wspierał 16-letniego ucznia tej szkoły – Mikołaja. Chłopak w 2009 roku zapadł w śpiączkę, której przyczyną okazało się wirusowe zapalenie mózgu. Następstwem choroby są liczne powikłania neurologiczne, w tym ciężka, lekooporna padaczka, porażenie czterokończynowe, zaburzenia pamięci. U Mikołaja zdiagnozowano również zespół Aspergera.

Choroba postępuje. Po atakach Mikołaj nie mówi i traci świadomość. Stan taki utrzymuje się od doby do trzech dni. Istnieje ryzyko, że nastąpi trwałe uszkodzenie mózgu i ośrodka mowy. Mikołaj ma uszkodzone płaty czołowe i skroniowe w obu półkulach mózgu.

Współczesna medycyna pozwala na podanie do kanału rdzenia kręgowego komórek macierzystych wyodrębnionych z krwi pępowinowej od obcego dawcy, których zadaniem jest odbudowa struktury mózgu. Takie leczenie jest szansą złagodzenie napadów lub nawet pozbycie się ich całkowicie. Obecnie terapia nie jest objęta refundacją NFZ. Jej koszt jest szacowany na ok.82 tys. zł.

Część środków zebranych podczas biegu wesprze leczenie Mikołaja. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się mu pomóc i gratulujemy udanego biegu!

Wyniki:

mężczyźni:

  1. Marcin Palczarski (Gorzów Wlkp.)
  2. Dominik Kryca (Wędrzyn)
  3. Patryk Sopata (Drezdenko)

kobiety:

  1. Klaudia Gredka (Smogóry)
  2. Monika Walentynowicz (Gorzów Wlkp.)
  3. Joanna Świątkowska (Gorzów Wlkp.)