Pan Bateryjka

Z segregowaniem odpadów za pan brat!

Do jakiego pojemnika wyrzucić plastikowe opakowania? Z odpadami komunalnymi! – odpowiadają zgodnie najmłodsi mieszkańcy naszego miasta. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 uczą się w siedzibie Zakładu Utylizacji Odpadów poprawnej segregacji śmieci.

Spotkania odbywają się w ramach czwartej edycji programu edukacyjnego „Długie życie Pana Bateryjki”. Udział w nich weźmie ponad cztery tysiące przedszkolaków oraz uczniów klas podstawowych 1-3 w wieku od czterech do dziewięciu lat. – Nasze spotkania składają się z dwóch elementów. Najpierw mówimy dzieciom jak segregować śmieci, a następnie uczymy ich prawidłowych nawyków bycia przyjacielem środowiska. Są to proste zasady, mówiące między innymi o tym, żeby zakręcać wodę podczas mycia zębów i nie śmiecić w lesie – mówiła Żaneta Domarecka, specjalista ds. marketingu w Zakładzie Utylizacji Odpadów.

Celem programu jest nauka poprzez zabawę nowego systemu wyrzucania naszych odpadów oraz rozpowszechnienie prawidłowych postaw ekologicznych. – Dzieci biorące udział w naszych spotkaniach za jakiś czas staną się świadomymi osobami dorosłymi. Chcemy nauczyć ich prawidłowej segregacji odpadów. Inną sprawą jest to, że często zwracają one uwagę swoim rodzicom, którzy nie segregują wyrzucanych śmieci. Myślę, że po takim szkoleniu będą w stanie zawstydzić niejednego dorosłego – dodała Żaneta Domarecka.

Po zakończeniu zajęć każdy uczestnik otrzymuje kolorowankę obrazującą działanie nowego systemu wraz z ulotką informacyjną. Spotkania rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku i potrwają do kwietnia br.

Wojciech Urban

źródło : gorzow.pl