Zrzut Ekranu 2017 11 08 O 14.12.04

Na Zapiecku w Inneko

Zapraszamy serdecznie, 14 listopada o godz. 17:00 do naszej siedziby na Teatralnej, na kolejne spotkanie Klubu „Na Zapiecku”. To już siedemnasty sezon tego cyklu. Gościem trzeciego spotkania w tym roku będzie Kazimierz Ligocki. Wieloletni fotoreporter prasowy, twórca Multimedialnej Encyklopedii Gorzowa, tym razem podzieli się z zebranymi historią budowania drzewa genealogicznego swojej rodziny. Pan Kazimierz opowie o kulisach i sposobach zdobywania informacji w archiwach, o przygodach z tym związanych i o tym jak samemu zacząć poszukiwania. Spotkanie zatytułowane jest „Szukajmy przodków, czyli o tym jak odnalazłem Teodorę, co 250 lat temu żyła”.

Spotkania Klubu na Zapiecku w INNEKO (dawne ZUO) odbywają się od 2012 r. Sam Klub został założony w 2001 r. przez Barbarę Schroeder i Bożenę Gralewską-Kieżun – współwłaścicielki spółki piekarskiej Chlebek. Do stycznia 2012 roku Klub mieścił się przy ulicy Podmiejskiej, na terenie prowadzonej przez obie panie piekarni.

Spotkania w klubie odbywają się zazwyczaj w drugi i czwarty wtorek każdego miesiąca. Zapraszani są na nie przedstawiciele różnych środowisk. Gośćmi klubu byli m.in.: Elik Aimée (poetka), Zygmunt Broniarek (dziennikarz i publicysta), Eduard Diłanian (prozaik i tłumacz pochodzenia armeńskiego), Dieter Ehrhard (dziennikarz niemiecki), Jan Grzegorczyk (pisarz), Wiesław Saniewski (reżyser i scenarzysta filmowy) oraz gorzowianie, a wśród nich m.in. Zofia Bilińska (rzeźbiarka), Edward Dębicki (poeta i kompozytor cygański), Jan Gross (fraszkopisarz), Jan Palejczyk (himalaista), Stefan Piosik (biznesmen i podróżnik), Wojciech Plust (malarz), Wawrzyniec Zieliński (regionalista), Jerzy Zysnarski (dziennikarz i regionalista).

W klubie odbywały się też koncerty, grali tu m.in.: Scott Brookins, zespół Canzona, kapela Dear Old Dixie, Kapela Retro, Elżbieta Kuczyńska, Jan Markuszewski, chór Niezapominajki, Armand Perykietko, zespół muzyki dawnej Preambulum i Kapela U Zbycha.

W czerwcu 2016 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej klub świętował 15-lecie działalności.